Zagraniczny gość w ZSP nr 1 w Łęczycy.

W mijającym tygodniu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy odwiedził Rudi Stapic, pochodzący ze Słowenii wolontariusz i pracownik młodzieżowy. Opowiedział młodzieży o swojej rodzinnej miejscowości – znajdującej się na granicy słoweńsko-chorwackiej Metlice. Wraz z przyjaciółmi postanowił ożywić życie miejscowej ludności organizując różnorakie festiwale. W tym celu powołali do życia organizację pozarządową o nazwie Kulturno umetniško društvo Plac (w skrócie KUD Plac). Wywalczyli również od lokalnych władz lukum, w którym lokalna ludność może za darmo zdobywać różnorakie umiejętności. Odbywają się tam m.in. zajęcia muzyczne, taneczne, czy językowe prowadzone przez mieszkańców Metliki lub zagranicznych wolontariuszy. Motto KUD Plac to "Education and entertainment should be for free" (Edukacja i rozrywka powinny być darmowe).

Poza wolontariacką pracą na rzecz lokalnej społeczności Rudi od lat korzysta z programów wymian młodzieży i szkoleń w ramach unijnego programu Młodzież w działaniu. Odwiedził kilkakrotnie m.in. Macedonię, Sardynię, Irlandię, czy też ostatnio Bośnię. Chętnie podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami. Młodzież mogła z pierwszej ręki dowiedzieć się, dlaczego warto skorzystać z programu Erasmus+ oraz jak i gdzie znaleźć informacje na jego temat. Żadne z pytań i wątpliwości uczniów nie zostały bez odpowiedzi.

Spotkania zainicjowane przez p. Annę Błaszczyk, anglistkę zatrudnioną w ZSP nr 1 w Łęczycy, odbywały się w języku angielskim. Dla niektórych uczniów była to z pewnością pierwsza w życiu sposobność żywej komunikacji w języku Szekspira.