Warsztaty poświęcone bezpieczeństwu w Internecie - DBI 2020

W dniu 10 marca 2020 r. w ZSP Nr 1 w Łęczycy odbyły się warsztaty poświęcone bezpieczeństwu
w Internecie. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasłem przewodnim spotkania było: „Bezpieczne, świadome i pozytywne wykorzystywanie Internetu. Działajmy razem!”. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele następujących klas pierwszych: I TS, I TŻU, I TŻU, I Tżu, I Tgh, I B, I C, I k, I l.

Celem zajęć warsztatowych było: promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, zapoznanie uczniów
z zagrożeniami prywatności w Sieci, pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, wypracowanie zasad bezpiecznego korzystania
z Sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych, a także prezentacja możliwych sposobów reagowania w sytuacji zagrożenia prywatności online.

Podczas warsztatów uczniowie obejrzeli kilka filmów prezentujących wypowiedzi znanych osób na temat pozytywnego wykorzystania Internetu. Osobami tymi byli, m.in.: kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, aktorka niezawodowa Patricia Kazadi, lekkoatleta, chodziarz Robert Korzeniowski, aktorka Magdalena Wójcik, – polarnik Jan Mela, zespół Plastic, prezenterka telewizyjna Justyna Kozłowska.

Na zajęciach warsztatowych DBI uczniowie wysłuchali również czterech historii swoich rówieśników,
którzy doświadczyli w Internecie nieprzyjemnych i zagrażających bezpieczeństwu sytuacji.

Projekcja filmów na warsztatach dostarczyła materiałów do pracy w grupach.

Uczniowie, korzystając z przygotowanych na zajęcia kart pracy, odpowiadali, m.in. na takie pytania jaka: Jak z Internetu korzystają inne, znane osoby?, Z jakich serwisów lub usług online najczęściej korzystamy?, Jakie prywatne informacje zostawiamy w serwisach/na stronach WWW? Jak zagrożona jest nasza prywatność w Sieci?

Na podstawie historii opowiedzianych przez swoich rówieśników, młodzież wypracowała również zasady ochrony prywatności w Sieci.

Ostatnim punktem zajęć warsztatowych było wypełnienie przez uczniów ankiety ewaluacyjnej.

Na koniec warto nadmienić, że na potrzeby przeprowadzenia tegorocznych warsztatów DBI,
zostały specjalnie zaprojektowane i utworzone ulotki informacyjne pt. „Zasady bezpieczeństwa
w Internecie”(które były rozdane uczniom podczas spotkania) oraz przygotowany został scenariusz zajęć poświęcony bezpieczeństwu w Internecie(który wraz z ulotkami będzie udostępniony wychowawcom klas
w celu zaznajomienia rodziców i wychowanków z w/w problematyką na najbliższych zebraniach rodzicielskich i na godzinach z wychowawcą).

Osobami odpowiedzialnymi za realizację powyższych działań byli nauczyciele informatyki
i przedmiotów informatycznych ZSP Nr 1 w Łęczycy:
p. Sławomir Doniak, p. Urszula Kasierska, p. Andrzej Kęska, p. Adam Sas.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.