Msza św. w intencji pomordowanych łęczycan w czasie II wojny światowej.

Jak co roku, 4 maja w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji łęczycan pomordowanych w czasie II wojny światowej. Od wielu już lat inicjatywę tę podejmuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej. W intencji Córek i Synów Ziemi Łęczyckiej Mszę św. koncelebrowali ks. Łukasz Śliwiński i ks. Karol Chrapulski.

W uroczystościach wzięli udział członkowie TMZŁ z prezesami panią Lucyną Sztompką i panią Otylią Kokocińską, członkowie rodzin poległych oraz członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy pod opieką pani Moniki Borkowskiej. Ciąg dalszy uroczystości odbył się pod pamiątkową tablicą, umieszczoną na frontowej ścianie kościoła, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Wspólną modlitwę za dusze pomordowanych poprowadziła prezes TMZŁ, pani Lucyna Sztompka. O gehennie wojennej w Łęczycy opowiedziała pani Otylia Kokocińska.

Pamiętajmy o bohaterach Ziemi Łęczyckiej, obrońcach wolności, zamordowanych w Łęczycy, w Tumie, na Borkach, w Kwiatkówku, zastrzelonych przez żołnierzy Wehrmachtu na ulicach Łęczycy i w wielu innych miejscach kaźni, o tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau, Buchenwaldzie, Dachau, Gross-Rosen, Mauthausen, w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem, pamiętajmy o ofiarach Radogoszcza i dzieciach z obozu w Łodzi, także o tych, którzy zginęli, walcząc w Bitwie nad Bzurą i w powstaniu warszawskim, o łęczycanach zastrzelonych w Katyniu, zamordowanych w sowieckich łagrach, zamęczonych podczas przymusowej pracy w III Rzeszy i okupowanej przez nią części Francji, o harcerzach, którzy za swą patriotyczną działalność zapłacili życiem, i o wszystkich - bezimiennych Córkach i Synach Ziemi Łęczyckiej – zamordowanych w latach wojny i okupacji, w okresie stalinowskim oraz prześladowanych w latach późniejszych. Cześć Ich Pamięci.

Monika Borkowska, opiekunka Szkolnego Koła Miłośników Ziemi Łęczyckiej
przy ZSP nr 1 w Łęczycy, członek TMZŁ

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.